bg12
bg12

Nikotiini võõrutusnähud

Tubakast ja nikotiinist loobumise järel võivad esimestel nädalatel tekkida nikotiini võõrutusnähud. Need nähud avalduvad inimeseti erinevalt ja on tugevamad esimestel päevadel peale loobumist. Unehäired, korratu südametegevus, meeleolulangus, peavalu, seedehäired, kõrgenenud ärrituvus ja rahutus, liighigistamine, söögiisu muutus, üldine ärevus, tähelepanuvõime ja töövõime langus – need nähud ei pruugi ilmneda korraga, ka võib nende intensiivsus ja ajaline kestus inimeseti erineda.

Võõrutusnähtusid pole põhjust karta

need mööduvad hiljemalt paari nädalaga ning valmistavad muret vaid loobumisprotsessi alguses. Kui nikotiinisõltuvus on liiga suur, et iseseisvalt loobuda, soovitame kasutada nõustaja abi, kellega koos otsustatakse nikotiinsõltuvusravi meetod.

Nikotiinisõltuvuse ravi võib vaja minna siis, kui loobuja nikotiinisõltuvus on Fagerströmi testi järgi mõõdukas või tugev. Raviks kasutatakse nii nikotiiniga nätse ja nahaplaastreid kui ka tablettravi (bupropiooni ja varenikliin). Viimased kaks on retseptiravimid ja neid kirjutab välja arst. Nikotiiniplaastreid ja nikotiininätse saab küll apteegi käsimüügist, kuid pädeva raviplaani koostamiseks oleks siiski vaja pöörduda perearsti, -õe või loobumisnõustaja poole. Nikotiinasendusravi on kõige tulemuslikum koos asjatundliku nõustamisega, mida Eestis osutatakse tasuta ja saatekirjata (lisainfot vaata siit).

Nikotiiniplaastrid

Plaastreid kasutades saab organism nikotiini ühtlaselt, jääb ära suitsetamisele iseloomulik nikotiini kontsentratsiooni kiire tõus ja langus veres ja nii saab oma keha paremini harjutada järjest madalama nikotiinitasemega. Iga 3 nädala möödumisel tuleb plaastrid vahetada järjest väiksema doosiga plaastrite vastu.

Nikotiiniplaastrid on 16-tunnise toimeajaga e. päevaplaastrid ja 24 tunni toimeajaga e. Ööpäevaplaastrid. 16-tunnine plaaster kleepub nahale tugevamini, see toimib ärkveloleku ajal ega häiri uinumist ega und. Hommikuks on nikotiini kontsentratsioon veres nullilähedane ning siis on vaja lisaravimina võtta nikotiininäts. 24-tunnine plaaster on läbipaistev ja märkamatu, kleepimisel peab hoidma plaastrit 1–2 minutit sooja käega, see toimib nii ärkveloleku kui ka uneaja vältel, võib kaasa tuua uinumisraskused ja värvikad unenäod, kuid hommikune suitsunälg on väiksem.

tabel

Nikotiininätsud

Nikotiininätsud on tugevama (4 mg) ja nõrgema toimega (2 mg). Nikotiininätsu kasutatakse vajadusel võõrutusperioodi jooksul, s.o. 8-12 nädalat, siis tuleb ka sellest loobuda. Nikotiininätsu jätkuv kasutamine võib nikotiinisõltuvuse alal hoida, seetõttu ainult nätsuga loobumist ei soovitata. Parim kombinatsioon on nikotiini plaaster ja vajadusel nõrgem nikotiiininäts juurde. Nätsu tuleb aeglaselt närida kuni terava ja tugeva maitseni või kipitustundeni kurgus. Siis tuleks närimine katkestada, näts põske jätta ja alustada uuesti kui terav maitse on taandunud. Ja siis tsüklit korrata. Õige närimistehnikaga kohanemine võtab tavaliselt paar päeva aega.

Küll tuleb meeles pidada, et nikotiininätsu tarvitamise kõrvalmõjuks võib tekkida iiveldus või luksumine, käte värin, südame puperdamine. Ka võib nätsutades makku sattunud nikotiin põhjustada maoärritust. Oht on ka pidevalt mäludes saada nikotiini üledoos.